Minister skarbu: Oczekujemy inwestycji zagranicznych "z otwartymi ramionami"
– Wciąż pozostajemy i jesteśmy otwarci na współpracę z podmiotami zagranicznymi. Jesteśmy gotowi na inwestycje zagraniczne w naszym kraju i oczekujemy ich z otwartymi ramionami. Równolegle jednak z całą determinacją będziemy budować i wzmacniać przewagę naszej gospodarki wszędzie tam gdzie widzimy taką możliwość, naszą szansę – powiedział Jackiewicz podczas oficjalnego otwarcia XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Według ministra skarbu, dostrzegając wiele korzyści płynących z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, musimy jednak na nowo określić nasze cele i to wszystko, co ma służyć budowaniu silnej pozycji kraju na mapie Europy i świata.
– O pozycji państwa decyduje siła jego gospodarki. Naszą odpowiedzią na dzisiejsze oblicze UE jest zmiana paradygmatu. Tym paradygmatem jest nowoczesny patriotyzm gospodarczy. Ale rozumiany nie jako zamykanie się na współpracę i partnerstwo gospodarcze, tylko program uczciwego i świadomego promowania własnej gospodarki, polskich firm, a także pozbawionego kompleksu rozwijania przedsiębiorczości i biznesu – wskazał Jackiewicz.
– To właśnie w pomnażaniu wartości naszych aktywów, to w budowaniu synergii i współpracy naszych przedsiębiorstw, naszych firm, tych państwowych i prywatnych dostrzegamy sposób na wzmocnienie naszej międzynarodowej pozycji gospodarczej – podsumował minister.
XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy
5 września rozpoczyna się XXVI Forum Ekonomiczne Krynica-Zdrój 2016. Tygodnik "Wprost" zaprasza gości Forum i swoich czytelników do rozmowy o Polsce. Na łamach najnowszego wydania "Wprost" o tym, dlaczego Krynica nazywana jest polskim Davos oraz zaproszenie na wybrane panele.
Natomiast na Wprost.pl można śledzić na bieżąco, co dzieje się w Krynicy: XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy
Jednym z tematów poruszanych w Krynicy jest wizerunek Polski. Obszerny raport na ten temat czytelnicy znajdą w najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost". Podczas forum w dyskusji poświęconej temu tematowi wezmą udział przedstawiciele instytucji z różnych krajów oraz gość zza oceanu – Matthew Tyrmand, amerykański ekonomista i inwestor, syn Leopolda Tyrmanda. – Wizerunek kraju jest ściśle powiązany z jego kondycją gospodarczą. Podstawą jest zatem dobra polityka gospodarcza – uważa Tyrmand, znany ze swoich wolnorynkowych, ale i kontrowersyjnych poglądów.
W dyskusji o Polsce, o wyzwaniach, które stoją przed naszym krajem, "Wprost" weźmie aktywny udział. Hasłem przewodnim patronatu tygodnika nad Forum jest "Porozmawiajmy o Polsce WPROST". Jak na tle Europy wygląda Polska? Jak widzą nas sąsiedzi? Co oznacza "made in Poland"? Czy Polska potrzebuje promocji? Jak dziś budować jej markę? O tych sprawach i nie tylko w Salonie "Wprost" ze swoimi gośćmi będą rozmawiać dziennikarze tygodnika i portalu Wprost.pl. Zapytają m.in. o plan Morawieckiego, demografię, politykę społeczną, o to, jak promować Polskę, wreszcie jak tożsamość wpisuje się w misję największych polskich firm, jest ich siłą napędową czy obciążeniem. Gośćmi "Wprost" będą politycy i szefowie największych polskich przedsiębiorstw.
- Jaka przyszłość czeka rynek prasy? – panel z udziałem Michał M. Lisieckiego, wydawcy "Wprost", wtorek, 6 września, godz. 19.00., Sala Marmurowa, Nowy Dom Zdrojowy,
- Polityka prorodzinna – nowe wyzwania w obliczu niżu demograficznego w Europie – panel z udziałem m.in. minister Elżbiety Rafalskiej moderuje Jacek Pochłopień, p.o. redaktora naczelnego "Wprost", środa 7 września, godz. 10.40., Sala Nikifor, Dom Forum
- Fundusze europejskie – sukces Polski w procesie wdrażania – panel moderuje Grzegorz Sadowski, szef działu Biznes i Gospodarka "Wprost", środa 7 września, godz. 13.15, Sala Tarnów, Pawilon 1
- Wizerunek kraju a jego potencjał gospodarczy – panel z udziałem Matthew Tyrmanda, środa 7 września, godz. 14:25, Sala Prezydencka, Stary Dom Zdrojowy.